490 „Za Naszą i Waszą Wolność”, nr 3 (12), maj 1942 [4]
Podsłuchy. Od 8 bm. władze niemieckie zorganizowały na szeroką skalę podsłuch telefoniczny, należy za tym przy rozmowach zachować daleko idącą ostrożność.
„Łapanka” w getcie warszawskim. W nocy z 21 na 22 maja żydowska służba porządkowa przeprowadziła na zlecenie władz niemieckich „łapankę” do obozów pracy, według z góry ustalonej listy obejmującej około 1000 nazwisk robotników ślusarskich, stolarzy, elektrotechników i innych. Schwytanych zostało przeszło 300 robotników w wieku od 18 do 30 lat. W domach, gdzie nie zastano poszukiwanych, wzięto zakładników. Robotnicy mają być użyci do budowy baraków podobno w okolicy Łomży. Spodziewane są dalsze „łapanki”.
Reprezentacja Zagranicznych Polskich Związków Zawodowych daje robotnikom polskim w kraju następujące wskazówki: 1) Trzeba unikać za wszelką cenę zatrudnienia w Niemczech. 2) Trzeba uświadamiać wszystkich robotników w Polsce o grożącym niebezpieczeństwie i nowej wzmożonej fali wywożenia. 3) Jeżeli pracy przymusowej nie da się uniknąć, nie pracować więcej i szybciej niż to jest konieczne, by uniknąć represji wroga. 4) Pamiętać należy o tym, że oprócz robotników polskich, także i robotnicy innych krajów okupowanych pragną walki z Niemcami i zemsty za wyrządzone krzywdy. Walka jest trudna i ciężka, ale wiemy, że ją wygramy dla lepszej przyszłości dla Polski.
PRZEGLĄD WOJSKOWY.
Front wschodni.
Na dalekiej północy pod Murmańskiem, w Laponii i Karelii wojska sowieckie prowadzą wciąż bardzo skuteczną ofensywę. Lotnictwo sowieckie i sprzymierzonych bohatersko ochraniają okręg murmański. Na froncie leningradzkim toczą się zacięte boje. Między Leningradem a jeziorem Ilmen Rosjanie przerwali drugą niemiecką linię obronną. Również pod Kalininem operacje rozwijają się pomyślnie dla armii sowieckiej. Wskutek gwałtownych ataków rosyjskich Niemcy musieli się wycofać z szeregu pozycji. Sowieccy partyzanci [17] przysparzają Niemcom wiele kłopotów na tyłach armii. Silne oddziały partyzantów staczają skuteczne walki z oddziałami wojsk nieprzyjacielskich i wiążą znaczne ich siły. Na froncie środkowym rosyjskie oddziały partyzanckie na dłuższej walce rozbiły dywizję węgierską.
Na froncie południowym toczą się obecnie gwałtowne bitwy na dwóch odcinkach. W dniu 8 maja Niemcy podjęli przy użyciu wielkich sił silne natarcie na Półwyspie Kerczeńskim. Po tygodniu ciężkich walk zdobyli port i miasto Kercz1364. Rosjanie umocnili się na nowych pozycjach na wschód i południe od miasta i stawiają zaciekły opór przeważającym siłom niemieckim.
Równocześnie marszałek [Siemion] Timoszenko przystąpił do wielkiej ofensywy na froncie charkowskim uwieńczonej znacznymi sukcesami. Rosjanie sforsowali Doniec1365, biegnący 30 km od Charkowa. Rosjanie zdobyli pierwsze linie obronne niemieckie odległe o 5 km od Dońca. Na całej linii frontu objętej akcją ofensywną szerokości 80 km mimo zaciętego oporu Niemców Rosjanie idą wciąż na zachód. Niemcy ponoszą olbrzymie straty w ludziach i sprzęcie. Na odcinku tym odbywają się ciężkie