RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 59 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 59


„Biuletin”, [nr 2?], czerwiec 1940 [1] 13

Anglia ma oddać Maltę (największą angielską bazę na Morzy Śródziemnym). Następnie Włochy domagają się swobodnego przejścia przez Kanał Sueski i Gibraltar. Gibraltar ma zostać oddany Hiszpanii, a Kanał Sueski Egipcjanom i Włochom. Faszyści mają niemały apetyt.

Raport militarny.
Bitwa we Flandrii49.

W toku wojny w Belgii i południowej Francji armie alianckie zostały odcięte od Francji przez pierścień niemieckich żołnierzy. Dlatego alianci zostali zmuszeni ewakuować swoje armie z tych terenów. Ewakuacja nastąpiła przez port w Dunkierce, w bardzo ciężkich warunkach naporu 40 dywizji niemieckich (tzn. prawie miliona żołnierzy). Walki były bardzo zacięte. Odwrót nastąpił pod ochroną bomb zrzucanych przez samoloty aliantów. 31 maja Niemcy stracili pod Dunkierką 77 samolotów, 1 czerwca – 73, 2 czerwca – 76, 3 czerwca – 41. Alianci stracili 5 razy mniej samolotów. W bitwach powietrznych nad Dunkierką Anglicy po raz pierwszy użyli nowego typu samolotów „Defiant”50. Są to samoloty pancerne. Podczas pierwszego starcia z Niemcami „defianty” zestrzeliły 34 messerschmitty51, nie tracąc ani jednej maszyny. Według angielskich szacunków Niemcy stracili podczas bitwy we Flandrii 4 tysiące samolotów i 6 tysięcy lotników.

Żołnierze angielscy, francuscy i belgijscy, którzy wycofywali się przez Dunkierkę, otworzyli śluzy licznych kanałów w tamtej okolicy i dzięki temu zatopili duże obszary. To spowodowało wielkie trudności dla Niemców, zwłaszcza dla ich oddziałów pancernych. Z Dunkierki żołnierze alianccy przedostali się do Anglii, a stamtąd z powrotem do Francji, do portów Hawr i Brest.

Dunkierka i cała okolica przedstawiają sobą obraz całkowitego zniszczenia. W wodzie, która zalała okolicę na wysokość jednego metra, leżą tysiące zwłok, stoją całe kolumny zniszczonych czołgów. Angielscy eksperci obliczyli, że Niemcy stracili w tej kampanii 40% swoich czołgów.

Aliantom udało się wyprowadzić z Flandrii 4/5 angielskiego korpusu ekspedycyjnego i dziesiątki tysięcy żołnierzy francuskich i belgijskich.

1 czerwca Francuzom udało się wyprzeć Niemców z miasta Abbeville nad Sommą i z powrotem je zająć.

Niemieckie dowództwo jest bardzo brutalne nawet dla własnych żołnierzy. Niemieckim czołgom zabronione jest zjeżdżać w bok z wyznaczonej marszruty, nawet jeżeli przyszłoby im najechać na rannych żołnierzy niemieckich. Ranni często są