536 „Ojf der Wach”, nr 2, 4 grudnia 1942 [7]
przygotowują się do tego, są prowadzone odpowiednie prace w ogromnym zakresie. Byłoby jednak fizyczną niemożliwością przeprowadzenie zaplanowanej inwazji latem lub jesienią 1942 r. Za to dla Rosji kolosalne znaczenie miał fakt, iż wróg uwierzył, że jesteśmy zdecydowani zaatakować. Dzięki temu mogliśmy odciągnąć [jego] znaczące siły [z frontu wschodniego] i związać je na brzegach Francji i Holandii. W ten sposób związaliśmy na zachodzie co najmniej 33 niemieckie dywizje. Znajduje się tam [także] 1/3 niemieckich myśliwców. Niemcy trzymają na zachodzie także znaczącą liczbę bombowców.
Przemówienie Sikorskieg o. 11 listopada Sikorski wygłosił mowę w Londynie, w której powiedział m.in., że nowa Polska ściśle będzie współpracować z demokracjami zachodnimi. Pakt ze Związkiem Sowieckim winien być początkiem obustronnego porozumienia o historycznym znaczeniu. Sikorski liczy, że Związek Sowiecki zrozumie wartość i konieczność [istnienia] silnej Polski, jako czynnika stabilizacji i pokoju w Europie Środkowej. Ma on nadzieję, że Rosja nie zejdzie z drogi uznania pełnej suwerenności państwowej [Polski] i prawa Polaków do rządzenia się u siebie wedle własnych tradycji i potrzeb. Umacniają go w tym przekonaniu słowa Stalina wypowiedziane do Sikorskiego oraz układ zawarty 4 grudnia 1941 r. na Kremlu1470. W najściślejszym porozumieniu z Anglią widzi Sikorski w układzie z Rosją nienaruszalny czynnik polityki zagranicznej Polski, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Wielką wagę będą miały stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Sikorski widzi przed sobą wielką ideę federacji państw Europy Środkowej, jaka stać się może środkiem do rozwiązania wielu problemów powojennej Europy…
[9] Twierdzę niemiecką w Europie zaatakować można nie tylko z Atlantyku i Morza Śródziemnego, [lecz także] od [strony] Morza Czarnego, z Norwegii, Danii, od jeziora Ilmeń, od Morza Bałtyckiego i od Morza Arktycznego, a co jeszcze tak ważne, i może jeszcze ważniejsze, od frontu wewnętrznego, tam gdzie żyją setki milionów ludzi, którzy pragną wolności i którzy planują przyszłą walkę o wolność. Czekają oni tylko na moment, gdy dostaną broń, by móc wystąpić przeciw swym katom i agresorom, i by stać się [tym samym] niesłychanie ważnym czynnikiem zwycięstwa.
Na Dalekim Wschodzie. Już po raz czwarty Amerykanie odnieśli błyskotliwe zwycięstwo nad japońską flotą w bitwie morskiej przy Wyspach Salomona1471. Zatopili oni 23 japońskie okręty wojenne, pomiędzy nimi jeden okręt pancerny, 5 ciężkich krążowników, 5 kontrtorpedowców i 8 transportowców z wojskiem. W walkach zginęło 24 tysiące żołnierzy japońskich. Resztki floty japońskiej wycofały się na północ. Amerykanie stracili 2 lekkie krążowniki i 6 kontrtorpedowców.
Na frontach północnych. Amerykanie i Anglicy przekazali Rosji w ciągu ostatnich 12 miesięcy 3052 samoloty, 4084 czołgi, 30 031 samochodów, 42 000 ton benzyny samolotowej, 66 000 ton paliwa do motorów, wielkie ilości medykamentów, żywności i maszyn. Dostawy te nadeszły w 19 konwojach, ostatnim towarzyszyło 77 angielskich okrętów wojennych.