RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 60 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 60


14 „Biuletin”, [nr 2?], czerwiec 1940 [1]

zostawiani na polu i nikt się na nich nie ogląda. Neutralna prasa stwierdza, że niemieckie straty są kolosalne. Oficjalne liczby, które podają Niemcy (10 000 zabitych i 43 000 rannych) [3] są niedorzeczne. O ogromie niemieckich strat wśród lotników najlepiej świadczy odezwa, którą po raz pierwszy od początku wojny [Hermann] Göring52wystosował do niemieckiej młodzieży, aby wstępowała ona w szeregi niemieckiego lotnictwa.

4 czerwca Churchill wygłosił przemówienie na temat bitwy we Flandrii. Kapitulacja belgijskiego króla Leopolda53odsłoniła na lewym skrzydle aliantów front na obszarze 50 kilometrów i przerwała łączność między korpusem angielskim i dwoma korpusami francuskimi. W tej ciężkiej sytuacji udało się aliantom wycofać z Flandrii 335 000 angielskich, francuskich i belgijskich żołnierzy. Było to szczęśliwe wyjście z tej trudnej sytuacji, ale nie należy przymykać oczu na fakt, że Niemcy odnieśli wielkie zwycięstwo, a alianci ponieśli dotkliwą klęskę. Niemcy stracili jednak 4 razy więcej samolotów niż alianci. Niemieckie straty w ludziach są jeszcze większe niż alianckie. Natomiast Anglicy stracili prawie cały materiał wojenny swojego korpusu ekspedycyjnego. Utraconych zostało 1000 armat, wszystkie czołgi, samochody pancerne i transportowe. Cała Anglia będzie musiała intensywnie pracować przez kilka miesięcy, aby wyprodukować na nowo stracone materiały wojenne. Co prawda Niemcy nie będą mieli z nich żadnego pożytku, ponieważ udało się te materiały wojenne zepsuć i częściowo zniszczyć.

Belgia jeszcze się nie poddała.

Angielskie i francuskie komunikaty wojenne z 2 czerwca podają, że fortece w Liège i Namur jeszcze się bronią. We Francji organizowana jest nowa belgijska armia z belgijskich uchodźców. Robotnicy francuscy wysłali list do robotników belgijskich, w którym stwierdzają, że belgijskie masy robotnicze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za niegodne postępowanie swojego króla. Francuskie organizacje robotnicze wyrażają swoją braterską solidarność z robotnikami belgijskimi.

Belgijskie kopalnie węgla i huty żelaza i stali są zniszczone i nie zdolne do pracy przez długie miesiące.

Bombardowania miast.

Alianci systematycznie bombardują dziesiątki miast w Niemczech. Niemcy

2 czerwca zbombardowali Marsylię i Lyon. Dotarli do południowej Francji nad terytoriami szwajcarskimi. Szwajcarska artyleria Zenit zestrzeliła 3 niemieckie samoloty.

3 czerwca 200 niemieckich samolotów zrzuciło 1000 bomb na Paryż. Samoloty leciały na wysokości 8000 metrów. Jest 900 ofiar cywilnych. Pierwsze barbarzyńskie bombardowanie Paryża wywołało silne protesty amerykańskiej opinii publicznej.