RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 653 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 653


„Jugnt Sztime”, nr 3 (6), marzec 1941 [8] 607

Nie powinna ona dać się zwieść rzekomym praktycznym korzyściom, nie powinna przekreślać wspólnej walki przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, którą prowadzą masy żydowskie i polskie.

Komuna Paryska 1871–1941

W tym miesiącu minie 70 lat, odkąd francuskie masy pracujące wzniosły sztandar walki o władzę robotniczą. Robotnicy francuscy jako pierwsi w historii walk proletariatu o wolność przejęli władzę, co prawda tylko na chwilę, we własne ręce.

W wyjątkowych warunkach, pod straszliwą okupacją hitlerowskiego barbarzyństwa, przychodzi nam czcić pamięć Komuny Paryskiej i jej wspaniałych bohaterów – komunardów.

Historia Komuny Paryskiej.

Sytuacja we Francji. Paryż zawsze był centralnym ośrodkiem wielkich politycznych idei. Wyruszały one z Paryża w szeroki świat. Tak było z ideą Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która wybuchła w roku 1789. Podobnie było z rewolucją roku 1848. Po raz pierwszy francuski proletariat wystąpił wraz z burżuazją. Po rewolucji roku 1848 i późniejszym reakcyjnym przewrocie kraj bardzo rozwinął się ekonomicznie. Polityka wewnętrzna była jednak reakcyjna. Cesarz Napoleon III88 wciągnął kraj w awanturę wojenną, co doprowadziło do obalenia monarchii.

Przewrót 4 sierpnia. Wojna przyniosła ze sobą straszliwą klęskę Francji. 4 sierpnia 1870 roku, kiedy okazało się, że armia francuska przegrała bitwę pod Sedanem89, w Paryżu uformował się Rząd Obrony Narodowej90. Cesarstwo we Francji upadło. Rząd nie miał jednak b[…]b, żeby prowadzić wojnę. Niemcy stali pod Paryżem, masy ludowe domagały się dalszych walk. Masy w Paryżu urządziły demonstrację, która została stłumiona przemocą. 22 stycznia 1871 roku rząd zawarł 5 dniowe zawieszenie broni.

18 marca 1871 roku. Rząd chciał rozbroić Gwardię Narodową Paryża, która składała się głównie z robotników. Gwardia zadecydowała jednak o utworzeniu Komitetu Centralnego, który uzyskał wielkie [6] wpływy w Paryżu. Parlament przeniósł się do Wersalu, zabierając Paryżowi miano stolicy. Rząd chciał również odebrać broń, ten plan jednak nie powiódł się. Wojsko przeszło na stronę narodu, rząd uciekł i władza przeszła w ręce Komitetu Centralnego, który ogłosił wybory do komuny Paryża.

Komuna. 25 marca odbyły się wybory do Komuny. Wybrano 80 przedstawicieli, którzy stworzyli rząd rewolucyjny. Na pierwszym posiedzeniu została przyjęta deklaracja mówiąca:

„Komuna obywatelska została stworzona. Podły rząd wszystkich was złapał za gardło. Mordercy, których nie chcieliście aresztować, wykorzystują teraz wasz idealizm