RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 82 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 82


36 „Biuletin”, [nr 4?], sierpień 1940 [1]

planom na Bałkanach, ponieważ teraz Niemcy nie mogą się zaangażować na drugim froncie. Nawet faszystowska proniemiecka Żelazna Gwardia132musi liczyć się z takimi nastrojami społecznymi. Zmienił się również odrobinę ton prasy, który do tej pory był proniemiecki. Szóstego bm. rumuński minister spraw zagranicznych [Michail] Manoilescu133wygłosił w radiu przemówienie, w którym powiedział, że zostały znowu nawiązane dobre stosunki z Anglią i Turcją. Twierdzi, że stosunki z Rosją mogą również być przyjacielskie.

Kronika polska.

Polscy robotnicy w Niemczech są wysyłani do prac polowych albo do fabryk dokładnie na te obszary Niemiec, gdzie dochodzi do angielskich bombardowań. Niedawno niemiecka prasa informowała o wielkiej łasce Hitlera okazanej polskim jeńcom wojennym. Zezwolił on na „wypuszczenie” ich z niewoli i zatrzymanie w Niemczech jako robotników rolnych. Łaska jest naprawdę bardzo wielka. Obecnie polscy jeńcy wojenni mają wybór: [pozostać w niewoli] czy umrzeć od angielskich bomb.

Pawiak jest przepełniony. Siedzi tam ponad 3000 ludzi. Grupami wywozi się aresztowanych do Niemiec.

Były socjalistyczny magistrat w Łodzi postawił ponoć pomnik ku czci poległych w walce z caratem. Niemcy zniszczyli ten pomnik.

Pod surową kontrolą Niemiec zbliżają się żniwa. Chłopi mogą zostawić dla siebie bardzo niewiele. Reszta musi zostać dostarczona władzom.

W więzieniu w Krakowie na Montelupich134 począwszy od 3 czerwca Niemcy rozstrzelali 150 aresztowanych, w innych więzieniach 75, a w Nowym Sączu 150.

Podczas ćwiczeń nocnych nad Warszawą zderzyły się i zostały zniszczone dwa niemieckie samoloty.

Polska za granicą.

Na brytyjskich terenach na Bliskim Wschodzie walczą teraz polscy żołnierze za wolność Polski. Tysiące z bronią w rękach przedarło się przez granicę, aby nie popaść w niewolę, aby dalej móc walczyć. Wielu wydostało się z kraju, pokonując wielkie trudności, aby wstąpić w szeregi polskiej armii. Polscy robotnicy we Francji, Belgii i Ameryce zamienili swoje robotnicze bluzy na mundury. W górach Norwegii, na polach Flandrii i Szampanii, na linii Maginota, na morzu i w powietrzu nad Niemcami, polski żołnierz toczy walki.

5 bm. w Londynie zostało podpisane nowe porozumienie między rządami polskim i brytyjskim. Porozumienie zobowiązuje obie strony do walki do zwycięskiego końca i wyklucza możliwość zawarcia separatystycznego pokoju. [6] Polska armia w najbliższym