RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 818 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 818


772 „Trybuna Młodych” [11]

RUMUNIA.

Dn. 2 marca odbył się w Rumunii „plebiscyt” w sprawie zaufania do rządu gen. [Iona] Antonescu. Komedia ta wyreżyserowana została według wzorów hitlerowskich. Przede wszystkim zakazano wszelkiej akcji uświadamiającej i konsolidującej ludność: zebrań, przemówień publicznych, ulotek – słowem jakiejkolwiek agitacji – pod karą

5 lat więzienia. Głosowanie „za” lub „przeciw” reżimowi było ustne, w obecności urzędnika państwowego. Oczywiście nikt się nie kwapił za złożeniem swych uczuć opozycyjnych. „Plebiscyt” wypadł po myśli gen. Antonescu i jego niemieckich protektorów. Z góry było to wiadomo. Przecież przed samym „plebiscytem” dyktator rumuński oznajmił, że jego „przeznaczeniem” jest rządzić państwem. Coraz więcej zjawia się wodzów „opatrznościowych”.

Mimo zapewnień rządu, nastroje w Rumunii dalekie są jeszcze od uspokojenia. Znaczna część wojska niemieckiego użyta została do strzeżenia pól naftowych i torów kolejowych. W Bukareszcie aresztowano w ciągu jednego dnia 3500 osób. Co noc słychać tam strzały. Po ulicach krążą samochody pancerne. Ogłoszono nowy dekret królewski, zabraniający jakiejkolwiek działalności politycznej, ograniczono swobodę ruchu, wprowadzono godzinę policyjną, zakazano wszelkich zebrań, nawet rodzinnych i towarzyskich. Odjeżdżającego posła angielskiego publiczność żegnała owacyjnymi okrzykami „Niech żyje”.

WŁOCHY.

Prasa włoska potępia tych, co słuchają radia londyńskiego o komunikują wiadomości obce innym. W Fiume314zamazano czerwoną farbą afisze, nawołujące do zgłaszania się ochotniczo do wojska i opatrzono napisami: „Już mamy dość tej krwawej kąpieli”.

W Palermo i Neapolu miały miejsce rozruchy. Sprowadzono gestapowców.

Przegląd polityki zagranicznej.
BUŁGARIA.

Coraz większe masy wojska niemieckiego przechodzą z Rumunii do Bułgarii przez mosty pontonowe na Dunaju, zajmując główne miasta: Sofię, Warnę, Filipopolis315, obsadzając lotniska, linie kolejowe i punkty strategiczne. Największe siły kierowane są na granicę grecką. W całym państwie zarządzono zaciemnianie. Zwołane na nadzwyczajne posiedzenie w dn. 2 marca sobranje (sejm) zaakceptowało bez dyskusji przystąpienie do Paktu Trzech i wpuszczenie wojsk niemieckich. Tylko 5 posłów było innego zdania. Sprawę załatwiono w ciągu 10 minut. Natomiast w społeczeństwie reakcja była silniejsza. Byli członkowie rozwiązanych partii opozycyjnych ostrzegają, że poddanie się Osi może Bułgarię kosztować drożej niż sojusz z Niemcami w poprzedniej. Na przedmieściach robotniczych i pod uniwersytetem w Sofii doszło do starć między zwolennikami