RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 820 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 820


774 „Trybuna Młodych” [11]

niczego dobrego od osi spodziewać się ona nie może, a widząc skuteczny opór Grecji i nieprzejednane stanowisko Turcji, znajdzie dość siły, aby oprzeć się presji niemieckiej.

HISZPANIA.

Między W[ielką] Brytanią a Hiszpanią stanął układ tymczasowy w sprawie Tangeru, który był dotychczas kością niezgody. Jak wiadomo, do niedawna Tanger był umiędzynarodowiony i zneutralizowany. Pół roku temu zajęła go flota hiszpańska, co wywołało protest W[ielkiej] Brytanii. Obecnie podpisano prowizoryczną umowę, w której Hiszpania zobowiązuje się: 1) do niefortyfikowania Tangeru, 2) do uszanowania interesów angielskich, 3) do przywrócenia usuniętych urzędników i wypłacenia im odszkodowania318. Wyrównanie stosunków hiszpańsko-angielskich nie w smak poszło Włochom. Wytykają one Hiszpanii, że przyszły jej z pomocą w czasie wojny domowej i domagają się zwrotu kosztów swej ekspedycji w wysokości 60 mil[ionów] funtów. Widać z tego wszystkiego, że spotkanie Mussoliniego z gen. Franco w Bordighera nie dało rezultatów319.

* * *

POMOC ANGLII DLA FRANCJI – Amerykański Czerwony Krzyż za zgodą władz brytyjskich wysłał statek „Exmouth” z żywnością i odzieżą i środkami leczniczymi dla nieokupowanej części Francji. Statek opuścił Amerykę 8 bm. i zawinie do Marsylii 22 III („Frank[furter] Z[ei]t[un]g” 7 III).

W LONDYNIE odbyło się zgromadzenie socjalistów 10 krajów Europy: Anglii, Francji, Polski, Belgii, Holandii, Norwegii, Danii, Czechosłowacji, Austrii i Niemiec przy udziale 350 delegatów.

[14] PRZYMUSOWE OBOZY PRACY I DOD[ATKOWA] [PRA]CA NA ROLI. [S]tanęło na porządku dziennym u mas żydowskich zagadnienie przym[usowej]

pracy w obozach. Niemcy żądają, ażeby gminy żydowskie im dostarczyły kilkadziesiąt tysięcy robotników Żydów do robót melioracyjnych i wodnych. Jeszcze w większej skali niż w ubiegłym roku mają Żydzi wziąć udział w tych pracach. Ghetto warszawskie ma dostarczyć tylko w marcu 30 000 robotników.

Obozy, w których Żydzi pracowali w ubiegłym roku, były podobne do tych obozów, w których pracowali kiedyś niewolnicy. W obozach tych nie było odpowiednich budynków, lecz jakieś spalone szopy, na wpół sklecone baraki bez podłóg, bez prycz do spania. Nie było żadnych sanitarnych i higienicznych urządzeń, wody – jak na lekar-