RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 821 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 821


„Trybuna Młodych” [11] 775

stwo. Pożywienie prawie psie. Zapłaty za pracę żadnej. W obozach bito. Tysiące kalek, setki zmarłych i zabitych. Oto wynik zeszłorocznych obozów pracy.

„Obozy pracy”, to były właściwie karne obozy z najstraszliwszymi, koszmarnymi warunkami pracy i życia.

Pozostaną one po wszystkie czasy jedną z najczarniejszych kart w dziejach gwałtów hitlerowskich wobec Żydów w Polsce.

* * *

Obok przymusowych „obozów pracy” istnieje jeszcze jedna możliwość pracy dla młodzieży żydowskiej. Oto prowadzi się agitację, by 5 tysięcy młodzieńców żydowskich zapisało się dobrowolnie do pracy na roli w polskich majątkach.

Ci, którzy to czynią, nie zdają sobie chyba sprawy do czego chcą zaprząc młodzież żydowską. Na wsi pol[ski]ej nie brak rąk roboczych. Wieś polska zawsze, a zwłaszcza obecnie odczuwa nadmiar rąk roboczych. Ale rzecz w tym, że Niemcy zamierzają wywozić masami robotników rolnych, chłopa polskiego do robót rolnych w Niemczech. Tam zawsze był na wsi brak robotników, a szczególnie teraz, gdy miliony chłopów niemieckich wzięto do wojska.

Chłopa polskiego odrywa się więc od jego ziemi, rodzinę chłopską pozbawia się żywiciela, by gwałtem do wywieźć do Niemiec.

I właśnie na jego miejsce ma przyjść dobrowolnie żydowski młodzieniec. W żadnym wypadku nie wolno nam tego czynić.

Byłoby to wprost przestępstwo werbować i kierow[a]ć w zastępstwie żydowskich robotników tam, skąd uprowadzono chłopa polskiego, albo g[d]zie chłop lub robotnik rolny ukrywają się po lasach, aby nie wpaść w łapy hitlerowskie.

Nie wolno młodzieży żydowskiej korzystać z cudzej biedy, z cudzego nieszczęścia. A zwłaszcza, że to jest wspólne nasze nieszczęście.

Nic nie zasłoni tego prostego faktu, że „dobrowolna” praca na roli jest w naszych warunkach współdziałaniem z najeźdźcą hitlerowskim.

I to wystarczy, oby nikt z młodzieży żydowskiej, któremu są drogie ideały Wolności nie zaciągnie się do „dobrowolnej” pracy na wsi polskiej.

* * *

FUNDUSZ PRASOWY.

H.M. – 2 [zł]; Z. – 2 [zł]; As – 5 [zł]; Karol – 0,50 [zł]; Sz-cic – 1 [zł]; T.K. – 1 [zł]; Garbaty – 1 [zł]; Lux – 8 [zł]; Paweł – 0,50 [zł]; H. – 1 [zł]; Wl, – P. – 5 [zł]; Hal. – 0,50 [zł]; Koleżanki – 1 [zł]; SZ. – 2 [zł]; X – 1 ryza papieru.

ARG I 1335 (Ring. I/724)

Opis: oryg., mps powielany, j. pol., 214x340 mm, zachowały się s. 1, 11–12, 14, k. 4, s. 4.
Zob. Centralny katalog polskiej prasy konspiracyjnej, s. 198–199.