RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 837 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 837


„Nowa Młodzież”, nr 2, kwiecień 1942 [12] 791

Niech się wypełni dobra wola
Szlachetnych serc, co w klęsce wzrosły
Przywróć nam [trumny] z polskiej sosny.
Lecz nade wszystko słowom naszym
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedność przywróć i prawdziwość;
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość – sprawiedliwość.

Z wiersza Juliana Tuwima pt. „Modlitwa”340

* * *

POPIERAJCIE FUNDUSZ PRASOWY „NOWEJ MŁODZIEŻY”


nr 2, kwiecień 1942

[1] ROZSTRZYGAJĄCA WIOSNA.

Mamy już zimę za sobą. W niezwykle ciężkich warunkach przeżyły trzecią zimę wojenną narody europejskie pod zbrodniczą okupacją hitlerowską.

Masy żydowskie podczas swej martyrologii pod jarzmem nazistowskim nie miały jeszcze tak krwawej zimy. Z bestialskim okrucieństwem wymordowane zostały setki tysięcy Żydów bez różnicy wieku. Całe osiedla na Wileńszczyźnie, Białorusi, w Kraju Warty, Małopolsce, na okupowanych terenach rosyjskich i w Gen[eralnej] Guberni341starte zostały z ziemi. W odpowiedzi na wszystkie klęski militarne i dyplomatyczne reżim hitlerowski stosuje zaostrzony terror wobec ludności cywilnej i wyniszczenie Żydów, gdyż ubiegła zima była dla Niemców pełna rozczarowań. Kampania zimowa na froncie wschodnim nie miała tego przebiegu, jakiego się Hitler spodziewał. Ani chwili wytchnienia; uciążliwe walki przy mrozie rosyjskim i bezustanne natarcia Rosjan wyczerpały siłę bojową armii niemieckiej. Do zapowiedzianej ofensywy wiosennej musi Hitler mieć świeżą armię i świeży sprzęt wojskowy. Bez wątpienia czyni on w tym kierunku przygotowania, ale duch armii niemieckiej nie jest już tak niezłomny jak podczas lata 1941 roku.

Poprzez więzy, łączące armię z ludnością cywilną w Niemczech, przenika ponadto do wielu armii rozgoryczenie, nerwowość i niezadowolenie masy niemieckiej, która tej zimy silnie odczuła ciężar niedoli wojennej.

Front afrykański również nie przyniósł odciążenia. Nie bacząc na znaczne siły, nie udało się Niemcom i Włochom zmienić położenia strategicznego w basenie Morza Śródziemnego. Inicjatywa na tym froncie spoczywa w rękach Anglików.

Również zwycięstwa japońskie nie zmieniły sytuacji na korzyść Niemców. Rosja nie ma drugiego frontu, Ameryka i Anglia w dalszym ciągu uważają za wroga nr 1 –