strona 484 z 656

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 484


nosić długie buty. W wielkich miastach oświetlenie jest wystarczające, od razu sprząta się chodniki i jezdnie, więc lżej i wygodniej jest nosić półbuty niż długie buty.
W getcie – i jak się wydaje, nie tylko w getcie – widać u ludzi pewnych kategorii
skłonność do noszenia długich butów2027. W getcie oficerki nałożyli ludzie o twardej ręce, którzy ubijali dobre interesy przy Gminie bądź przy Zakładzie Zaopatrywania, którzy teraz wypłynęli na powierzchnię dzięki wielkim ambicjom; policjanci, którzy, nie posiadając broni, chcieli imponować długimi butami oraz gestapowcy i podobne typy. Nieboszczyk prezes Czerniaków w przemówieniu żałobnym po śmierci wiceprezesa Zabłudowskiego przypomniał, że nosił on długie buty2028. Oficerki są symbolem siły, w przeciwieństwie do półbutów, które noszą ludzie z wosku.
Obecnie, od czasu wysiedlenia, [8v] długie buty zaczęli nosić ludzie zupełnie
innego pokroju. Kierownicy szopów oraz rozmaitych działów w szopach, Werkschutz, nuworysze z szopów, którzy zbili grube pieniądze na handlu numerkami, wspólnicy z aprowizacji, dyrektorzy szopów, majstrowie i kierownicy różnych działów oraz w ogóle ci wszyscy, którym się w szopach dobrze powodzi, żyjący wyśmienicie z wyzyskiwania innych – oto ci wszyscy [ludzie] obecnie noszą butnie kurtki prosto spod igły oraz błyszczące oficerki.
Także kobiety zaczęły nosić długie buty – są to, rzecz zrozumiała, żony osobników,
którzy obecnie wypłynęli na powierzchnię, bądź też ich kochanki. Ich buty są długie, ale mają nieco odmienny fason. Obcasy nie są szerokie, proste i niskie, lecz wąskie i wysokie. Skóra jest też inna niż w męskich oficerkach, nie jest twarda, lecz miękka, specjalnego gatunku.

\
ARG II 260/4 (Ring. II/230)
Opis: oryg., rkps (ER*), atrament, j. żyd., 155x198 mm, k. 1, s. 2. Rkps napisany w zeszycie ewidencyjnym (szczepień) z przychodni lekarskiej [?], przed 1939 r. [?], z wykazami imiennymi pacjentów (dzieci) (zob. Ring. II/228, II/231, II/232, II/234).
Druk: Kronika getta, s. 443–444; Ksowim 2, s. 44–45; Joman 1, s. 424–425.



                                                                                                               [Zima 1942?]
[9]2029
                           jAgentur und Handelsgesellschaft (A.H.G.)j2030
Przedstawiciel „Philipsa” – kupował pudełka. Pudełka kupował w firmie „Stella”
2031.



2027 Por. dok. 76.
2028 „Niepozorna postać w długich butach, zastępujących mu niejako uniform, symbolizujących wieczną bojową, rzec można, gotowość do walki. Miały one być znamieniem nie cofającej się przed żadnymi przeciwieństwami męskości”; Rada Żydowska w Warszawie, dok. 51, s. 176.
2029 Powojenna, archiwalna paginacja kart. Strony niespaginowane oznaczone literą „v”.
2030 Agencja i Spółdzielnia Handlowa (niem.).
2031 „Stella” – wytwórnia pudełek sztancowanych i maszynowych przy ul. Leszno 76, przed wojną należała do E. Kupczyka.