Befehlstelle (niem. stanowisko dowodzenia) – warszawska siedziba sztabu akcji „Reinhardt” przy ul. Żelaznej 103, skąd dowodzono wielką akcją likwidacyjną. W piwnicach Befehlstelle przetrzymywano w areszcie Żydów schwytanych poza gettem, a na podwórzu regularnie przeprowadzano egzekucje.
Bejtar (także Betar, skrót od: Brit Trumpeldor albo Brit Josef Trumpeldor; Stowarzyszenie [Młodzieży Żydowskiej] im. Trumpeldora w Polsce) – syjonistyczna organizacja młodzieżowa związana z rewizjonistami, nawiązująca do wzorców skautingu, kładąca w swym programie wychowawczym nacisk na dyscyplinę i przygotowanie wojskowe.
Bevölkerungswesen und Fürsorge (niem.) – Wydział (także: Podwydział) do Spraw Ludności i Opieki Społecznej w Urzędzie Szefa Dystryktu Warszawskiego, jak i w Urzędzie Generalnego Gubernatora, zajmujący się opieką społeczną.
Blok Antyfaszystowski – porozumienie partii i organizacji młodzieżowych w getcie warszawskim, zawarte w marcu 1942 r.: Polskiej Partii Robotniczej, Poalej Syjon-Lewicy, Ha-Szomer ha-Cair i He-Chaluc-Dror, mające na celu wspólną akcję polityczną i propagandową. Działalność Bloku była nikła, niemniej stała się zalążkiem przyszłego zbrojnego ruchu oporu.
Bund (Algemajner Jidiszer Arbeter-Bund in Lite, Pojln un Rusland, żyd. Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji) – żydowska partia socjalistyczna założona w 1897 r., działająca na terenie Polski
do 1948 r. Bund propagował kulturową autonomię Żydów w Polsce, odrzucając syjonizm. W getcie warszawskim prowadził działalność samopomocową i wydawał prasę konspiracyjną. Członkowie Bundu byli też zaangażowani w opór zbrojny.
CEKABE (akronim od Centrala Kas Bezprocentowych) – finansowana przez Joint i działająca od 1926 r. instytucja społeczna, której celem była poprawa sytuacji gospodarczej ludności żydowskiej poprzez wspieranie przedsiębiorczości.
Cieszyła się dużym prestiżem w środowisku żydowskim.
CENTOS, Centos (Centralne Towarzystwo Opieki nad Sierotami i Dziećmi Opuszczonymi) – organizacja powstała w 1924 r. W getcie warszawskim prowadziła sierocińce, internaty i półinternaty, świetlice dla dzieci uchodźców
i przesiedleńców, tzw. kąciki dla dzieci przy komitetach domowych i biblioteki. Obejmowała różnymi formami opieki ok. 40% dzieci (tj. ok. 40 tys.). Organizowała m.in. akcje charytatywne na rzecz dzieci.
Centralna Komisja Patronatów (CKP), zob. Patronat.
Centralna Komisja Uchodźców (CKU) – organizacja sektora społecznego utworzona przez Wydział Ziomkostw ŻSS-KK. Zajmowała się pomocą społeczną, wyszukiwaniem mieszkań i miejsc pracy dla przesiedleńców, a także stanowiła
dla nich sąd polubowny. Sekretarzem CKU był od 1941 r. Hersz Wasser.
Chaluc – członek ruchu He-Chaluc.
He-Chaluc (też Hechaluc, hebr. pionier) – syjonistyczny ruch młodzieżowy, od ok. 1916 r. aktywnie przygotowujący młodzież przez naukę i pracę na roli do emigracji do Palestyny. Odegrał bardzo ważną rolę w ruchu oporu w gettach.
CISzO (Centrale Jidisze Szul-Organizacje, żyd. Centralna Żydowska Organizacja Szkolna) – istniejąca od 1921 r. w Polsce organizacja oświatowa, propagująca nauczanie w języku żydowskim i wychowywanie w świeckiej kulturze żydowskiej.
Cukunft (żyd. Przyszłość) – młodzieżowa organizacja związana z Bundem, uformowana na ziemiach polskich ok. 1916 r., działająca na szerszą skalę od 1919 r.