na podstawie rozporządzeń wydawanych przez Hansa Franka.
SS (Die Schutzstaffel der NSDAP, niem. Sztafeta Ochronna NSDAP) – nazwa powołanych w 1925 r. bojówek partii nazistowskiej, początkowo elitarnych, pełniących funkcje osobistej ochrony Adolfa Hitlera. Od 1929 r. SS dowodzona
była przez Heinricha Himmlera. W drugiej połowie lat trzydziestych (po tzw. nocy długich noży i wyeliminowaniu opozycji z SA) znaczenie SS wzrosło. Oddziały SS uczestniczyły m.in. w deportacjach ludności żydowskiej z gett do ośrodków zagłady.
Syjonistyczny ruch, syjonizm – ruch polityczny i społeczny powstały oficjalnie w 1897 r., którego ideologia w przeszłości odwoływała się do odrodzenia narodowego Żydów oraz stawiała sobie za cel zbudowanie państwa żydowskiego
w Palestynie. Za twórcę syjonizmu uznaje się Teodora Herzla (1860–1904).
Szmugiel – przemyt towarów z i do getta. Z getta szmuglowano przeznaczony na sprzedaż: przedwojenny majątek jego mieszkańców i produkty wytwarzane w działających na jego terenie nielegalnych przedsiębiorstwach, do getta szmuglowano zaś głównie żywność i lekarstwa.
Szomer (hebr. strażnik) – członek Ha-Szomer ha-Cair.
Ha-Szomer ha-Cair (też Haszomer Hacair, hebr. młody strażnik) – syjonistyczno-socjalistyczny żydowski ruch młodzieżowy o charakterze skautowym. W czasie okupacji jego członkowie odegrali dużą rolę w organizowaniu oporu cywilnego i zbrojnego przeciwko Niemcom.
Szop (od ang. workshop) – niemieckie przedsiębiorstwo przejmujące mniejsze przedsiębiorstwa żydowskie i produkujące na potrzeby niemieckie. Szopy zaczęły powstawać w getcie warszawskim latem 1941 r. Największy z nich, szop Walthera C. Többensa, zatrudniał 18 tys. osób.
Tkuma (hebr. odrodzenie) – towarzystwo kulturalno-oświatowe działające w getcie warszawskim, popularyzujące język i kulturę hebrajską. Zajmowało się m.in. organizowaniem wieczorów literackich i wystaw plastyków.
Toporol (Towarzystwo Popierania Rolnictwa) – organizacja założona w 1933 r. w celu popularyzacji rolnictwa wśród ludności żydowskiej W getcie warszawskim zajmowała się przede wszystkim szkoleniem rolniczym młodzieży, organizując kursy m.in. gospodarstwa wiejskiego, przysposobienia rolniczego, ogrodnictwa
i warzywnictwa.
Towarzystwo Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce, TOZ – organizacja założona w 1922 r., zajmująca się profilaktyką zdrowotną. W getcie warszawskim TOZ było podstawową instytucją koordynującą społeczną służbę zdrowia. Stawiało sobie za cel krzewienie idei profilaktyki higieny, edukacji medycznej, lecznictwa publicznego i opieki nad dziećmi.
Transferstelle (niem. Biuro Transferowe) – urząd pośredniczący w obrocie towarowym między gettem a stroną aryjską, utworzony na polecenie szefa dystryktu.
Treuhänder zob. Zarząd Komisaryczny.
Trzynastka zob. Urząd do Walki z Lichwą i Spekulacją.
Umschlagplatz (niem. plac przeładunkowy) – istniejąca od 1908 r. bocznica kolejowa i magazyny u zbiegu ulic Stawki i Dzikiej w Warszawie. Latem 1942 r. mieszkańcy getta warszawskiego byli tam gromadzeni przed deportacją do
ośrodka zagłady w Treblince.
Umsiedlungsamt (niem. Urząd do Spraw Przesiedlenia, także Umsiedlungsstab, Sztab ds. Przesiedlenia) – oficjalna nazwa dowództwa tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lecie 1942 r. Głównodowodzącym był SS-Sturmbannführer Herman Höfle.