strona 97 z 656

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 97


Pogłoski fo tym bb[...]bb Turcja, Irak, Erec Israel, Polska, Czechyf – pod [wodzą]
Weyganda232. Kazali rozłączyć się z fnami. I bb[...]bb rozmowaf ze starcem z Żoliborza.
Terytorialne oddzielenie Żydów i Polaków. fTo przygotowuje się w mieście [?]
maskilów233 [?] b[...]b w styczniuf. Ma tam być półtora miliona Żydów. [...].
[On] proponuje Muniowi234 fwspółpracęf w resorcie emigracyjnym235.


ARG I 449/24 (Ring. I/507/1)
Opis: oryg., rkps (ER*), atrament, j. żyd., 205x283, tekst miejscami nieczytelny, k. 1, s. 2. Na górze znak (atrament): „-”.
Dok. był przechowywany w segregatorze.
Druk: Kronika getta, s. 58–60; Ksowim 1, s. 52–54; Joman 1, s. 39–41
.



                                                                                                 [Po 22.12.1939]
[1]
ePrzede wszystkim ªª[...]ªª tysiąc złotych ªª[...]ªª dzieci, które ªª[...]ªª po drugie, dają
ªª[...]ªª (Dzielna 7) prowadzą ª[...]ª kuchnię ªª[...]ªª obiady dla zubożałych. Po większej ªª[...]ªª w Tarnowie, gdzie utrzymują 3–4 ªª[...]ªª dużo na polu charytatywnym. Mają ªª[...]ªª któremu zawdzięczają całą swoją ka[rierę] ªª[...]ªª daje mnóstwo pieniędzy na żydowskie cele. Między innymi ªª[...]ªª Jom Kipur ofiarował 5000 zł dla [synagogi na] Tłomac[kiem] ªª[...]ªª wspomniani mają też fantazje bogaczy. Kiedy oni ªª[...]ªª [w?] Warszawie wynajmują na popołudnie prywatną ªª[...]ªª [dla?] siebie i wspólników za kilkaset złotych ªª[...]ªª
Przy otaczającym świństwie starych i nowych ªª[...]ªª bogaczy przypadek Weitza236 jest pięknym wyjątkiem.e
22 grudnia zaczęły w mieście krążyć pogłoski o 8 punktach [wymierzonych] przeciwko Żydom. Gdzie rodzą się te pogłoski i kto je rozpowszechnia – tego nikt nie wie, chyba że to Żydzi-sadyści, którzy pragną zatruć Żydom życie i wymyślają od czasu do czasu różne plotki i bzdury. Owe 8 punktów przewiduje jakoby żółte łaty z tyłu i z przodu, zakaz noszenia oficerek, chodaki zamiast obuwia, kobiety bez kapeluszy, inni mówią nawet o ogolonych głowach, o zakazie używania masła. Wygnanie z Warszawy 200 000 Żydów itd. Nieraz rozpowszechniano już tego rodzaju pogłoski. Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że mogą one posłużyć Niemcom za bodziec



232 Maxime Weygand (1867–1965), francuski gen. i polityk, w latach 1920–1922 szef Misji Wojskowej w Polsce.
233 „Miasto maskilów” – kryptonim Berlina lub, jak proponują wydawcy edycji hebrajskiej, Zamościa i aluzja do planu utworzenia rezerwatu żydowskiego na Lubelszczyźnie; por. dok. 11. Maskil – zwolennik Haskali, ruchu oświeceniowego wśród Żydów, zainicjowanego w XVIII w. w Berlinie.
234 Tj. autorowi (Munio – zdrobnienie od imienia Emanuel).
235 Prawdopodobnie chodzi o Alfreda Nossiga.
236 Chodzi o Emila Weitza, rodem z Tarnowa, który później w getcie warszawskim był właścicielem fabryki szczotek (zwany „królem szczotkarzy”) i hojnie wspierał rozmaite inicjatywy dobroczynne i kulturalne, a także Joint; por. dok. 142a; Dzienniki z getta warszawskiego, dok. 20, s. 413; Żydowska Samopomoc Społeczna, dok. 185.