RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: wiadomośc...

strona 28 z 415

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 28


Wstęp XXVII

się niedbałym i pospiesznym pismem, ma skreślenia i dopisane słowa. Te notatki stanowiły prawdopodobnie podstawę do dalszej pracy redaktorskiej, której owocem była ostateczna wersja biuletynu spisana na maszynie (również w dok. 9). W maszynopisie powtarza się część informacji z rękopisu, poza tym zostały również uwzględnione informacje z innych audycji. Przypuszczamy, że oprócz zachowanego rękopisu, zawierającego wieczorne doniesienia z Londynu, spisano także komunikaty z Moskwy, które się nie zachowały w formie brudnopisu, a zostały uwzględnione w zredagowanym maszynopisie. W przypadku pozostałych komunikatów procedura musiała wyglądać tak samo, na pierwszym etapie powstawania biuletynów sporządzano brudnopis z wiadomościami spisywanymi bezpośrednio z nasłuchu.

Kolejnym krokiem było zredagowanie komunikatów i, w niektórych przypadkach, zespolenie doniesień różnych rozgłośni w jeden biuletyn. Dla części biuletynów z drugiej połowy czerwca i początku lipca 1941 r., a więc tych, w których przypadku nie jesteśmy pewni jaka organizacja je przygotowywała, zachowały się rękopisy oraz maszynopisy gotowe do kolportażu. Dysponujemy częściowo zredagowanym rękopisem, który po kolejnych modyfikacjach został przepisany na maszynie, po czym powielony. W tomie prezentujemy pełne wersje obu komunikatów, tu dla przykładu podajemy fragment o sytuacji w Rumunii z rękopisu (dok. 5) z 29.06.1941:

Kor[espondenci] woj[enni] donoszą, że lotn[ictwo] sow[ieckie] b[ardzo] gwałt[ownie] bomb[ardowało] Rumunję z coraz większą zawziętością, szczególnie zaś pola naftowe. Zrzucono w[ielu] spadochron[iarzy]. Wiadomość ta została potw[ierdzona] przez rum[uńską] kwat[erę] główną.

Tak ten sam komunikat zapisano w maszynopisie (dok. 4):

Korespondenci wojenni donoszą o coraz zaciętszym bombard[owaniu] Rumunji przez lotn[ictwo] sow[ieckie]. Rum[uńska] Kw[atera] Gł[ówna] stwierdza fakt rzucenia na p[ola] naftowe Ploeszti licznych oddziałów spadochron[iarzy] sow[ieckich].

Jak widać, maszynopis ma bardziej zwartą treść, poza tym doprecyzowano w nim lokalizację pól naftowych. Na innych przykładach można również zaobserwować, że część informacji z rękopisów jest uszczegóławiana w końcowej wersji komunikatów; co więcej, zdarza się, że nazwy geograficzne ulegają przekształceniu w trakcie redakcji66. W obu wersjach stosowane są skróty, jednak w przypadku rękopisu są one tworzone