RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: radykalna...

strona 26 z 619

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 26


Wstęp 11

się ukazywały”21. Wśród podawanych na łamach obu tytułów informacji o wpłatach na fundusz prasowy odnotowane zostały m.in. wpłaty od towarzyszy z B. i z Ł., w numerze 8 natomiast – z Zagłębia. Można zatem sądzić, że gazety trafiały także poza Warszawę, do miejsc, w których istniały grupy trockistowskie – niewątpliwie takim regionem było Zagłębie, gdzie jeszcze na początku lat trzydziestych ruch trockistowski animował m.in. redaktor obu pism, mieszkający wówczas w Będzinie (zapewne skrót B. odnosi się do tego miasta). Być może prasa z getta trafiała też do Łodzi (Ł.) i Krakowa22.

Spośród niezachowanych numerów obu pism wszystkie poza dwoma wydane zostały przed zamknięciem getta. Opublikowany już w getcie numer 5 „Przeglądu Marksistowskiego” ze stycznia 1941 r. możemy w pewnym stopniu rekonstruować na podstawie wzmianek zawartych w wydanym miesiąc później numerze „Czerwonego Sztandaru” oraz z dyskusji prowadzonej na łamach „Przeglądu Marksistowskiego” w kolejnych numerach – 6 i 723. „Czerwony Sztandar” informował: „Styczniowy numer »Przeglądu Marksistowskiego« poświęcony jest rocznicy »trzech L«. Artykuł zatytułowany »Wojna imperialistyczna a internacjonalizm proletariacki« omawia działalność antywojenną trzech wielkich bojowników proletariatu, poddaje szczegółowej analizie internacjonalistyczne koncepcje teoretyczne Lenina i Róży Luksemburg i wyciąga wnioski dla taktyki proletariatu w wojnie obecnej. Poza artykułem redakcyjnym numer zawiera obszerne wyimki z prac R[óży] Luksemburg, Lenina i [Karola] Liebknechta oraz obszerny przegląd nielegalnych wydawnictw”. Z kolejnej wzmianki na łamach pisma wiemy, że wśród przedrukowanych prac Lenina znajdował się Krach II Międzynarodówki24.

Przypadająca na styczeń rocznica śmierci Lenina, a także Róży Luksemburg i Karola Liebknechta, zamordowanych w czasie nieudanej próby rewolucyjnej w Niemczech w 1919 r.25, odnotowywana była również w prasie marksistowskiej lewicy syjonistycznej: wydawany przez Poalej Syjon Lewicę „Jugnt-Ruf” w numerze 4 ze stycznia– lutego 1942 r. zamieścił artykuły Lenin (w 18. rocznicę śmierci) oraz W 23. rocznicę