RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: radykalna...

strona 269 z 619

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 269


254 „Przegląd Marksistowski”, nr 8 [2]

aa[…]aagnęły konsekwencje z tragicznego

aa[…]aa[ł]ączyły swe siły dla walki z faszyzmem i

aa[…]aa to jednolity front – kapitulacji przed bur[żuazją]

aa[…]aami miał służyć dyplomacji sowieckiej jako pomos[t]

aa[…]aancuską i jej sztabem generalnym. Wybiła godzina

aa[…]aa. [St]alinowcy przeszli na pozycje prawego skrzydła refor[mizmu i soc]jalimperializmu.

Na początku 1935 r. Trocki umieszcza w organie swych zwolen[nikó]w francuskich „La Verité”879 szereg artykułów, które następnie ukazały się jako broszura pod tytułem „Dokąd zmierza Francja”880. Praca ta zasługuje na uwagę szczególnie ze względu na poruszony w niej problem milicji robotniczej. Po raz pierwszy w literaturze marksistowskiej Trocki rozwija w całej rozciągłości problem uzbrojenia proletariatu do walki z faszyzmem i – w następnym etapie – do walki o władzę.

W styczniu 1935 r. Trocki ogłasza broszurę: „Zabójstwo Kirowa i sowiecka biurokracja”881, w której odsłania prowokacyjną rolę GPU przy zamachu na wielkorządcę leningradzkiego (1 grudnia 1934 r.) i ostrzega, że niepowodzenie tej roboty, opłacone życiem Kirowa, nie powstrzyma Stalina, a przeciwnie, popchnie go do zmontowania nowej, bardziej „udanej” afery.

Przepowiednia Trockiego miała się rychło sprawdzić… W tym czasie zbliżenie sowiecko-francuskie było już w pełnym rozwoju. Odbiło się to od razu na położeniu Trockiego. Przedstawiciele prasy stracili możność widywania go, został coraz bardziej izolowany od świata. W tych warunkach chętnie skorzystał z udzielonej mu przez norweski rząd wizy i w czerwcu 1935 r. opuszcza Francję.

We wsi Veksal, niedaleko Oslo, Trocki przeżywa „heroiczny” okres frontu ludowego we Francji882i początków rewolucji hiszpańskiej. W artykułach, listach i broszurach reaguje on na te historycznej wagi wydarzenia. Niemiłosiernie smaga biczem swej krytyki zbrodniczą politykę oficjalnych partii robotniczych. Wykreśla nowe wytyczne dla taktyki proletariackiej i wzywa klasę robotniczą do walki.

We wrześniu 1936 r. Trocki oddaje do druku książkę pt. „Zdradzona rewolucja”. Dzieło to stanowi ukoronowanie jego prac teoretycznych o zagadnieniu zwyrodnienia rewolucji rosyjskiej. Analizując istotę ustroju sowieckiego i przyczyny jogo degeneracji,