416 „Morgn Frajhajt”, nr 155 [6]
ponieważ w drodze zmarł w tajemniczych okolicznościach. Jak podają Niemcy, doznał on ataku serca…
Na Krymie nasze ataki są z powodzeniem kontynuowane. Na zachód od Morza Czarnego znowu wysadziliśmy desant. Wróg próbował podjąć walkę i z krwawymi stratami został odparty.
Ogólnie w ostatnich czterech dniach na wszystkich odcinkach frontu, od Murmańska po b[…]b zajęliśmy 1700 miejscowości (miast i wsi). Wróg w tym samym czasie stracił 117 tysięcy zabitych i rannych.
Nasze lotnictwo przeprowadza ciągłe ataki na tyłach wroga, ostrzeliwuje jego punkty zaopatrzeniowe, linie kolejowe, kolumny z wojskiem i towarami.
Oddziały partyzanckie na tyłach powodują duże straty u wroga, odcinają linie łączności, niszczą drogi, zaminowują je i ostrzeliwują pojedyncze małe oddziały wroga.
Kair donosi: Po ciężkich walkach, podczas których wróg czynił rozpaczliwe wysiłki stawienia oporu, brytyjskie wojska zajęły wczoraj około południa silnie umocnione miasto Halfaję.
W zajętym mieście znajdowało się 6500 niemieckich żołnierzy i około b[…]b żołnierzy włoskich.
Jak donoszą Brytyjczycy z samolotów szpiegowskich, gen. Rommel gromadzi swoje oddziały pod El Agheila. W najbliższych dniach należy spodziewać się wielkiej bitwy, która zadecyduje o ostatnich punktach w Libii.
Brytyjskie lotnictwo nadal prowadzi wielkie naloty na wrogie wojska, kolumny czołgów, brzegi morza i punkty zaopatrzeniowe wroga.
Z Dalekiego Wschodu: Amerykański admirał Sterling329 powiedział wczoraj, że Ameryka jest spokojna o rozwój bitew na Pacyfiku. Nie bacząc na to, Japończycy czynią tam ciągłe postępy. Ameryka – powiedział on – przykłada teraz mniejszą wagę do Pacyfiku i czyni przygotowania do akcji przeciwko wrogowi w zupełnie innych miejscach. Według admirała Sterlinga, Ameryka może pozwolić sobie na prowadzenie walk z Japonią na Pacyfiku przez całe 50 lat. Natomiast sytuacja na kontynencie europejskim ma bezpośredni wpływ na drogę do Indii i na oswobodzenie uciskanych narodów w Europie…
Szwedzka prasa znowu wyśmiewa się z Hitlera. Piszą, że „Hitler usunął z armii jedyne siły fachowe i przejął dowodzenie nad swoją armią w czasie największego niebezpieczeństwa. Czego nie udało się osiągnąć Brauchitschowi, Reichenauowi i innym, na pewno nie uda się Hitlerowi z jego »intuicją«”.
Na konferencji w Rio de Janeiro przez wszystkich uczestników została podjęta ważna decyzja. Decyzja polega na zerwaniu stosunków z państwami „osi”.
Premier Churchill przybył do Londynu i został przyjęty przez swoich przyjaciół z wielkim zachwytem. Zdał on sprawozdanie z narad w Waszyngtonie i przyjętej „deklaracji atlantyckiej”, którą podpisało 27 państw. Wyraził również przekonanie, że blok państw pragnących pokoju w najbliższym czasie zdoła zniszczyć barbarzyńskiego hitlerowskiego wroga.