„Morgn Frajhajt”, nr 178 [6] 479
traktuje tę sprawę poważnie i wyciągnie konferencje z tej zdrady. W związku z tym prowadzone są ważne narady z Ameryką. Amerykański minister spraw zagranicznych Sumner Welles522powiedział przedstawicielom prasy, że otrzymał informacje o francuskich dostawach dla Rommla. Amerykański ambasador w Vichy na specjalne polecenie pojechał do Pétaina i w obecności Darlana odbył z nim dłuższą rozmowę.
W Londynie doszło dziś do pierwszej konferencji Rady Wojennej Pacyfiku523. Rada jest reprezentowana przez wojskowych przedstawicieli Anglii, Ameryki, Nowej Zelandii oraz Indii Holenderskich.
Nowy amerykański ambasador w Moskwie William H. Standley524 przybył już do Związku Radzieckiego.
Wczoraj Roosevelt odbył ważne spotkanie ze swoimi doradcami politycznymi oraz wojskowymi, między innymi z marszałkiem Stimsonem525i Sumnerem Wellesem. W rezultacie konferencji marszałek b[…]b został wysłany do Chin. Z Waszyngtonu donoszą, że Hitler domaga się od Węgier i Rumunii pół miliona żołnierzy w celu wzmocnienia frontu wschodniego. Na miejsce wycofanych wojsk niemieckich do Jugosławii skierowano wojska bułgarskie. Zdarzają się jednak dziwne przypadki, że po kilku dniach pobytu w Jugosławii, Bułgarzy przechodzą na stronę powstańców.
[2] Mowa Crippsa.
Informowaliśmy już, za londyńskim radiem, o mowie byłego angielskiego ambasadora w Moskwie, Stafforda Crippsa. Dziś cytuje ją również prasa niemiecka, która wyciąga z niej wniosek, że Anglia sprzedała Związkowi Radzieckiemu całą Europę. Dla nas jednak mowa Crippsa jest interesująca sama w sobie.
Powiedział on: „Jestem przekonany, że rząd radziecki nie chce mieszać się w sprawy innych europejskich rządów. W komunizmie można podziwiać dużo rzeczy.
Jest jednak też dużo spraw, które nie są na rękę Anglii. Jeśli jednak Anglia nie będzie utrzymywać przyjaznych stosunków z Sowietami, Związek Radziecki sam zadecyduje o przyszłości Europy. Przy całym podziwie dla polityki radzieckiej, będziemy mogli o wiele lepiej przeprowadzić odbudowę powojennej Europy tylko przy porozumieniu Anglii, Ameryki oraz Związku Radzieckiego.
Jeszcze na początku roku 1939 – mówił dalej Cripps – Stalin dążył do porozumienia z Anglią i Francją. Zawarcie porozumienia z Niemcami spowodowało przestawienie całej produkcji na cele wojenne, aby przygotować się na chwilę, kiedy trzeba będzie walczyć z Niemcami.
Nie ma żadnych wątpliwości, że kiedy alianci osiągną zwycięstwo, największym państwem Europy będzie Związek Radziecki, który prawdopodobnie zakończy wojnę wmaszerowaniem do Berlina”.
Tak przedstawia się mowa Crippsa według niemieckich gazet.