482 „Morgn Frajhajt”, nr 179 [6]
Komunikat radziecki. Na froncie leningradzkim nasze wojska pod dowództwem generała Swierdłowa534 operują na tyłach wroga, zajmując ważny strategicznie punkt i część niemieckich fortyfikacji. Inna nasza kolumna przełamała opór wroga i wdarła się do twierdzy Szlisselburg. Teraz mają tam miejsce zażarte walki. Nad jeziorem Ładoga oraz jeziorem Ilmen, na linii kolejowej Leningrad–Moskwa, rozwija się silne natarcie naszych wojsk. Dalej na południe zajęliśmy ważne miejscowości. W rejonie Rżewa dochodzi do zaciekłych walk z wrogiem, którego opór cały czas rośnie. Niemcy rzucili tu do walki swoje najlepsze jednostki, aby powstrzymać nasz wielki atak. Ale jak dotąd nie udało się uwolnić okrążonej twierdzy z niemieckim garnizonem, który jest tam atakowany ze wszystkich stron. Na froncie centralnym wojska generała Żukowa posuwają się naprzód i zdecydowanie maszerują dalej, nie bacząc na silny opór wroga. Nasze oddziały narciarskie, które ścigają pobitą 216. niemiecką Dywizję, zajęły ważny węzeł kolejowy Matlaki535(w rejonie Briańskim) leżącą 20 kilometrów w głąb linii umocnionych wroga. Wszystkie niemieckie kontrataki zostały krwawo odparte. Armia generała Timoszenki posuwa się dalej. Dzięki opanowaniu nowej drogi i pozycji, których Niemcy zaciekle bronili, zajęliśmy cały szereg miast. Niemcy czynią rozpaczliwe starania, aby utrzymać swoje pozycje do wiosny. Dokładnego przebiegu linii naszego frontu nie można podać, ponieważ sztab z przyczyn strategicznych nie podaje nazw miast zajętych przez Armię Czerwoną. W wielu miejscach trwają zacięte walki.
Moskiewski korespondent neutralnego państwa donosi o dalszym wzroście [2] epidemii tyfusu w niemieckim wojsku na froncie i we wsiach na tyłach frontu. Dokładne badania wykazały, że ranni niemieccy żołnierze, którzy byli bardzo zawszeni, zawlekli epidemię do Polski, Rumunii, Węgier i innych krajów, gdzie zostali oni przetransportowani z frontu.
Z Dalekiego Wschodu. Trwają dalsze zacięte walki w Singapurze. Wojska japońskie zostały wzmocnione czołgami oraz samolotami i zdobyły kolejne terytoria. Brytyjczycy zostali zmuszeni do wycofania się. Na Filipinach należy oczekiwać wielkiego ataku Japończyków. Z Batawii donoszą, że podczas zdobywania b[…]b Japończycy stracili 3 krążowniki, 1 kontrtorpedowiec i 1 okręt podwodny. Wojska chińskie zdobyły miasto Hejer536 i jednocześnie zlikwidowały wojska japońskie przy Gojrang537.
Heroiczna walka partyzancka. Kołchoźnicy w Kalininie.
Radio moskiewskie informuje o dramatycznym przebiegu walk partyzanckich z Niemcami w rejonie Kalinina. Gdy linia frontu zbliżyła się do jednej ze wsi w tym rejonie, kołchoźnicy opuścili domostwa i zbiegli do lasu. W pustych, opuszczonych chatach hulał wiatr. Niemcy wszędzie szukali mieszkańców wsi, a potem urządzili się we wsi. Mieli zamiar zostać tu całą zimę. Postawili piece, zrobili legowiska itd. Kołchoźnicy natomiast, nie bacząc na mrozy, pozostali w lasach, w ziemiankach. Tam uczcili rocznicę Rewolucji Październikowej, dzielili się kołchoźniczymi zbiorami, a część przynależną państwu oddawali partyzantom. Nagle linia frontu zaczęła przesuwać się na