RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: radykalna...

strona 500 z 619

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 500


„Morgn Frajhajt”, nr 182 [6] 485

zobowiązał się do dostarczenia jej specjalnych instruktorów oraz potrzebnego wyposażenia. Armia ta będzie również miała dywizję pancerną.

Amerykańska pomoc dla Związku Radzieckiego ostatnio znacznie wzrosła. Wysłano wiele czterosilnikowych bombowców i ciężkich czołgów. Amerykańskie samoloty biorą aktywny udział w walkach na froncie wschodnim.

W fabrykach Škody w Czechach nasila się sabotaż. Robotnicy ogłosili wielki strajk w celu spowolnienia tempa pracy. Niemiecki okupant rozstrzelał 17 robotników i „przywrócił porządek”. Czeska prasa jest pełna pogróżek.

Brytyjska admiralicja zaprzecza niemieckim komunikatom twierdzącym, że pod Dover zatopiono angielski kontrtorpedowiec. Wszystkie angielskie kontrtorpedowce powróciły nieuszkodzone do swoich baz.

O czym pisze zagraniczna prasa?

Szwedzka prasa podkreśla fakt, że Niemcy nie posiadają na froncie wschodnim odpowiedniej liczby kawalerii i oddziałów narciarskich. Śniegi sparaliżowały niemieckie dywizje pancerne. Przez stronę radziecką bardzo dobrze wykorzystywane są oddziały partyzanckie, które są aktywne na tyłach wroga.

[2] Śmierć ministra Todta jest określana przez całą zagraniczną prasę jako duża strata dla wojennego aparatu Hitlera. Todta nazywano największym właścicielem niewolników w Niemczech. W bezlitosny sposób wykorzystywał on robotników, zwłaszcza w krajach okupowanych. Brak odpowiedniego wyposażenia dla armii niemieckiej na wschodzie wywołał wielkie niezadowolenie z działalności Todta.

Prasa turecka protestuje przeciw próbom wciągnięcia Turcji do wojny po stronie państw „osi”. „Niemcy pukają do niewłaściwych drzwi” – piszą tureckie gazety.

Angielska prasa pisze o podwojeniu się śmiertelności w północnej Francji. Powodem jest z jednej strony fatalne wyżywienie, a z drugiej epidemie tyfusu plamistego i brzusznego, przywleczone przez niemieckich żołnierzy.

Prasa radziecka podaje następujące interesujące szczegóły na temat wizyty Ribbentropa w Budapeszcie. Kiedy przyjechał Ribbentrop, podpalono tam kilka magazynów i fabryk. W taki sposób naród węgierski wyraził swoją gorącą miłość do wysłannika Hitlera. Celem wizyty było wysłanie nowych węgierskich dywizji na front wschodni. Wobec wielkich strat niemieckich na froncie wschodnim, nie należy do łatwych zadań namówienie sprzymierzonych państw do dalszych ofiar. Finowie walczą z coraz mniejszą ochotą, Rumuni tylko pod Odessą stracili 250 tysięcy żołnierzy. 30% włoskich żołnierzy na froncie straciło zdolność bojową jedynie z powodu mrozów. Między Hitlerem a jego podporządkowanymi wasalami panują napięte stosunki. Co takiego ich łączy? Zdrajcy narodowi. Mannerheim544, Horthy545, Antonescu i Mussolini. Liczyli oni na łatwe zasługi na radzieckiej ziemi. Dziś nie myślą już oni o tym… Dziś boją się upadku jednego z nich, co osłabiłoby całą bandę. To jeszcze trzyma ich razem. To zmusza ich do trzymania się Hitlera, a Hitlerowi pozwala na stawianie coraz to nowych żądań. To jednak siłą rzeczy zaostrza stosunki między Hitlerem i jego wasalami. Göring pojechał do Włoch,