RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: radykalna...

strona 565 z 619

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 565


550 „Der Ruf”, nr 1 [8]

5) Partyzanci muszą zaostrzyć wojnę partyzancką na tyłach frontu, niszczyć ich magazyny, napadać na ich oddziały itp.

Pod niezwyciężonym sztandarem wielkiego Lenina – naprzód ku zwycięstwu! Moskwa, 1 maja 1942.

Ludowy Komisarz Obrony.

J[ózef] Stalin.

***

Na frontach

Na froncie wschodnim wciąż jeszcze nie rozpoczęła się ta tak złowieszczo zapowiadana przez Hitlera kampania wiosenna, choć wiosna wkrótce się skończy. Dlatego niemiecka propaganda zrobiła wielkie zamieszanie wokół lokalnej akcji na Półwysep Kerczeński. 8 maja zaczął się tam niemiecki atak na wąskim na 17 km froncie, gdzie skoncentrowana była wielka ilość broni pancernej i artylerii. W ataku na Kercz wzięło udział ponad 2000 niemieckich samolotów wojskowych. Mimo tych nadzwyczajnych sił, Hitlerowi nie udało się doprowadzić do szybkiego sukcesu. Pod naciskiem przewagi wroga oddziały radzieckie wycofały się, zadając wrogowi kolosalne straty.

W odpowiedzi na atak na Kercz nastąpiła rozległa radziecka ofensywa Charkowa i w dorzeczu Donu745. Atak z udziałem floty powietrznej i ciężkich czołgów zaczął się na szerokości 30 km. Od pierwszych dni akcja rozwija się pomyślnie. Radzieckie oddziały cały czas prą naprzód. Niemcy zmuszeni zostali do wycofania się z zajętych miejsc. Front stopniowo został rozszerzony do 50 km. Atak nadal postępuje do przodu, mimo silnego oporu wroga.

Niemiecki atak na Półwysep Kerczeński podjęty dostał z nadzieją na otwarcie drogi do marszu na Kaukaz. Radziecka ofensywa w dorzeczu Donu niweczy wszystkie niemieckie plany. Rozmiar tej ofensywy i jej impet udowadnia, że dowódcy armii radzieckiej łączą z nią większe plany. Potwierdza to zresztą Radzieckie Biuro Informacji, które 16 bieżącego miesiąca podało, że podjęta na południu ofensywa będzie kontynuowana przy użyciu większych sił746.

[12] Na froncie fińskim dochodzi do regularnych ciężkich walk. Niemcy zaplanowali tu szeroką ofensywę, która miała doprowadzić do realizacji dwóch celów: 1) przerwanie łączności między Murmańskiem a Moskwą. Tą drogą przechodzi fala materialnej pomocy angielsko-amerykańskiej dla Związku Radzieckiego, 2) podniesienie nastrojów w samej Finlandii, gdzie ogólne położenie w związku z rosnącym głodem jest z dnia na dzień coraz bardziej krytyczne747. Armia Czerwona zastąpiła drogę niemieckiemu atakowi. Kładąc na różnych odcinkach frontu kres ostrym atakom, zmusiła wroga do