RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: radykalna...

strona 571 z 619

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 571


Słownik skrótów i terminów

częściej występujących w tekście


Akcja (Aktion), akcja likwidacyjna – operacja niemiecka mająca na celu całkowite lub częściowe zniszczenie skupiska ludności żydowskiej przebywającej na terenie miasta, miasteczka, wydzielonej dzielnicy (getta), obozu itd., połączona z terrorem, ze znęcaniem się nad ludźmi, z selekcjami, grabieżą, konfiskatą i zniszczeniem mienia, masowym mordowaniem ludzi już podczas akcji, a kończąca się całkowitą eksterminacją mieszkańców w ośrodkach zagłady lub w miejscach straceń. Największą akcją likwidacyjną była tzw. wielka akcja na terenie getta warszawskiego, rozpoczęta 22 lipca 1942 r. Akcje likwidacyjne na terenie GG były prowadzone w ramach akcji „Reinhardt”.

Arbeitsamt – (niem.) Urząd Pracy w Urzędzie Szefa Dystryktu, zarządzał żydowską siłą roboczą w dystrykcie warszawskim. Sprawował nadzór nad Batalionem Pracy dostarczającym robotników do pracy przymusowej.

Baudienst – (niem. Służba Budowlana), forma pracy przymusowej na rzecz Niemiec. Została utworzona na podstawie rozporządzenia Hansa Franka z 1 grudnia 1940 r. W ramach Baudienstu wyodrębniono trzy jednostki: Polnischer Baudienst (Polska Służba Budowlana), Ukrainischer Heimatdienst (Ukraińska Służba Krajowa) oraz Goralischer Heimatdienst (Góralska Służba Krajowa). Do Służby powoływano mężczyzn w wieku 18–30 lat.

Junacy wykonywali prace przy budowie dróg, mostów, linii kolejowych, melioracji gruntów uprawnych, regulacji rzek itp. W 1942 r. na terenie GG istniało 119 obozów Służby Budowlanej.

Bezugschein – (niem.) talon przydziałowy.

Bon, bona – popularna nazwa kartki żywnościowej przysługującej zameldowanym na terenie getta Żydom, na podstawie której można było wykupić oficjalnie sprowadzaną do getta żywność. Popularne w getcie powiedzenie „oddać bonę” oznaczało śmierć.

Bund (Algemajner Jidiszer Arbeter-Bund in Lite, Pojln un Rusland, żyd. Ogólnożydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji) – żydowska parta socjalistyczna działająca na terenie Polski od I wojny światowej do 1948 r. Bund propagował kulturową suwerenność Żydów w Polsce, odrzucając syjonizm. W getcie warszawskim prowadził działalność samopomocową i wydawał prasę konspiracyjną. Członkowie Bundu byli też zaangażowani w opór zbrojny.

Chanuka– święto obchodzone 25. dnia miesiąca kislew (w grudniu) dla upamiętnienia zwycięstwa Judy Machabeusza nad Antiochem IV Epifanesem i ponownego wyświęcenia Świątyni w Jerozolimie w 164 r. p.n.e. Z powstaniem święta wiąże się wiele legend,