Opis: Malarz podjął w tym obrazie bardzo charakterystyczny dla siebie temat „żydowski“, który stworzył za pomocą niewielkiej liczby zamaszystych pociągnięć pędzla. Przedstawił grupę mężczyzn rozważających jakąś kwestię. Być może studiują oni Torę, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że scena ukazuje rabina wydającego sąd zgodny z nakazami prawa religijnego. Inspiracją dla powstania tego obrazu była zapewne scena podpatrzona przez malarza na krakowskim Kazimierzu.
Markowicz, celujący w pastelu, rzadziej sięgał po inne techniki rysunkowe i malarskie. Tym bardziej interesujący wydaje się ten szkic olejny dający wyobrażenie o warsztacie malarskim artysty. Widać w nim, które partie kompozycji były dla artysty istotne i którym poświęcał więcej pracy. Przykładem może być postać siedzącego, starego Żyda, przykrytego czerwonym pledem, prawdopodobnie rabina. Rysunek postaci jest wyraźny. Także kolory są tu bardziej intensywne niż w pozostałych partiach płótna. Inne osoby Markowicz jedynie naszkicował. Wydaje się, że tak jak i w wielu innych pracach artysty poszukiwania formalne były dla niego równie istotne co przedstawiony temat. Być może ów szkic miał być później wykorzystany do stworzenia większej kompozycji.
Uwagi: Sygn. z lewej strony u dołu, ledwie widoczna: Markowicz Artur.
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz,wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.